JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Прес-тур Дніпропетровщиною: вивчення позитивних практик діяльності старостинських округів.

Прес-тур Дніпропетровщиною: вивчення позитивних практик діяльності старостинських округів.

Серія 1. «Децентралізація – Дніпропетровщина». Що здивувало миколаївських журналістів?

За ініціативи Миколаївського Центру розвитку місцевого самоврядування та сприяння Дніпропетровського ЦРМС, створених за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», 14 грудня розпочався прес-тур для журналістів Миколаєва та області з метою вивчення позитивних практик створення старостинських округів.

Директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна акцентувала увагу на досягненнях громад сьогодні. «Перші місця в рейтингу ТОП-20 найуспішніших ОТГ України посіли громади Дніпропетровщини – Слобожанська, Богданівська та Вербківська. Сьогодні власні доходи на одного мешканця у Слобожанській громаді становлять 14,1 тис грн, у Богданівській – 8,7 тис грн, у Вербківській – 8,9 тис грн. Це говорить про спроможність і успішність цих громад, про їх колосальну роботу, яка відкриває для них широкі можливості для розвитку своїх територій!».

Під час зустрічі Олена Анатоліївна зауважила, що сьогодні в громадах вирішені питання щодо запезпечення питної води, шляхом створення чи оновлення водогонів, підвозу учнів з віддалених сіл до опорних шкіл тощо. Здивувало миколаївських медійників і те, що першим в Україні ЦНАПом, який забезпечує видачу біометричних паспортів став ЦНАП Олександропільської сільської громади, також успішно реалізовуються серія пілотних проектів, серед яких і «Центр безпеки ОТГ».

З метою визначення подальшого векторного руху області Дніпропетровська ОДА спільно з Дніпропетровським ЦРМС створили «Стратегію децентралізації Дніпропетровщини», а також запустили інтерактивну карту області, де зібрані кращі практики громад (http://decentralization.gov.ua/areas/3/map), серед практичних посібників – «12 кроків старости», що дає змогу розвитку якостей лідера.

Серія 2. У чому секрет успіху Слобожанської громади: здобутки та перспективи?

Прес-тур медійників Миколаївщини, організований Миколаївським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», продовжується!

Чим громада пишається сьогодні?

З чого починала свій тернистий шлях до успіху?

Які вже є здобутки та досягнення?

Та врешті решт, чи витримає економічна платформа амбітні плани на майбутнє?

Шукати відповіді на ці питання представники ЗМІ Миколаївської області вирушили до Слобожанської селищної територіальної громади - однієї із найуспішніших громад України!

Слобожанська селищна громада створена в 2015 році, об΄єднує села Степове та Слобожанське. За роки спільної ефективної праці доходи громади зросли майже в 5! разів, що дало змогу модернізувати заклади соціальної сфери, розвивати інфраструктуру на місцях та покращити рівень життя до європейських стандартів.

Повністю відремонтовані корпуси початкової та загальноосвітньої Слобожанської школи, де навчаються більше 1000 дітей, оснащений сучасною зброєю та спеціалізованим обладнанням шкільний тир, майже в кожному класі інтерактивні дошки – беззаперечно позитивний результат роботи ОТГ. Варто зауважити, що в середньому в кожному класі близько 30 школярів, діють 45 абсолютно безкоштовні гуртки, навчання ведеться як українською мовою, так і російською. У школі діє автоматизована система очистки води, оновлений харчоблок, зокрема є посудомийна машина, тістоміс та інше корисне кухонне приладдя, що значно спрощує роботу обслуговуючому персоналу.

«Відкриттям дня» став дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу №4 «Дивосвіт». Найменшим вихованцям цього закладу щойно виповнилося 2 роки, випускникам – 6. Всього навчається 246 діток. Заклад повністю реалізовує на практиці кредо «здорова дитина – щаслива родина», адже тут створено всі умови для всебічного розвитку дитини: діють гуртки вокалу, хореографії, театральної діяльності тощо. Функціонує кімната «Зимовий сад», де учні власноруч можуть доторкнутися до природи - висадити і доглядати за екзотичними рослинами та міні-музей українського побуту «Українська світлиця», де вихованці з ранніх літ вивчають побут і традиції українського народу.

«Дивосвіт» випереджає час у сфері виховання! Малеча вчиться працювати з інформацією, досконало вивчаючи новітні комунікативні технології! Зріз знань проводиться за допомогою QR-кодів, а психологічний стан дитини дозволяє визначити релаксаційна методика малювання віртуальним пісочком на планшетах. Керівництво закладу активно співпрацює з офіційними представниками компанії «ГУГЛ», постійно використовуючи он-лайн технології у повсякденній роботі.

Не оминули увагою під час прес-туру і перший в Україні Центр надання адміністративних послуг із своїм держреєстратором та відділом міграційної служби. Сьогодні ЦНАП надає 109 послуг для населення, серед актуальних – приписка та підготовка біометричних паспортів.

Приємно здивував комунальний заклад «Милосердя», де літні люди мають можливість поспілкуватися за чашкою чаю, відвідати перукаря, масажиста, зіграти в шахи або просто разом подивитися телевізор.

Об΄єднана громада дбає про розвиток всієї території. За два роки в селі Степове, що сьогодні вже є частиною громади, відкрито Центр безпеки, капітально віремонтовано сільську школу, завершується ремонт будинку культури, заасфальтовані та освітлені вулиці, утепляються житлові багатоквартирні будинки.

  • Вагаючись, об’єднуватися чи ні, села та селища втрачають шанс свого розвитку. Вже зараз вони відстають від нас на два роки, а час іде. Ми рухаємося вперед, а вони так і животіють у населених пунктах з бездоріжжям, з холодними старими школами та майже пустими ФАПами. Не хочуть думати про себе, подбали б про майбутнє своїх дітей, - зауважила заступник Слобожанського селищного голови Світлана Вусик.

Децентралізація на Дніпропетровщині вражає своїми масштабами, у цьому ми переконалися на власні очі!

Серія 3. Що таке офіс старости? Як провести мільйон та одну реформу за 1.5 роки та в чому полягають секрети брендування «Волоського горіху»

Шукати відповіді на ці питання в рамках успішного міжрегіонального прес-туру, організованого Миколаївським та Дніпропетровським Центрами розвитку місцевого самоврядування, створеними за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, представники ЗМІ Миколаєва та області на чолі з експертом з питань комунікації Юлією Почебут вирушили до Новоолександрівської об’єднаної громади Дніпропетровської області, що входить в число перших ОТГ, утворених в регіоні.

Зокрема, першою зупинкою цього насиченого дня став Волоський старостинський округ Новоолександрівської громади, який очолює староста Пінчук Андрій.

Волоський округ об΄єднує села Волоське, Ракшівку, Майорівку та Червоний Садок, загальною кількістю населення - 2000 жителів. Як і у всіх були нагальні та важливі потреби, які не вирішувалися протягом декількох десятиліть: проблеми водопроводу, питної води, сміття тощо. Проте, все змінилося за допомогою реформи децентралізаціїї, після об΄єднання з Новоолександрівською ОТГ.

Почали реформувати село з заснування власного комунального підприємства «Волоські водопровідні мережі», що забезпечило заміну водопроводу на 90% за останні півтора роки. «Сьогодні система автоматизована, жителі округу мають питну воду 24/7. Роботи продовжуються, також створена служба підтримки, що контролює аварії на водогоні та протікання з метою максимально швидкої та ефективної локалізації» - підкреслив староста округу Пінчук Андрій.

Наступним кроком стала реформа сміття. Обов΄язково у добровільному порядку абсолютно кожний житель округу має заключити договір на вивезення та переробку сміття. Щоб покращити благоустрій території староста неодноразово ініціював еко-акції прибирання «Зроби свою територію чистою», що дозволило створити зону відпочинку на березі Дніпра: завезти високоякісний пісок, поставити намети від сонця на прибережній зоні та відкрити власний «аква-парк»!

Не оминули реформи на селі і освіту. Журналісти відвідали Волоську школу та дитячий садок, де створені комфортабельні умови для навчання та виховання підростаючого покоління із застосуванням сучасних мультимедійних технологій.

Секрети брендування та створення торгової марки «Волоський горіх» староста Андрій Миколайович розповів в офісі старости, на базі якого створено та успішно функціонує тренажерний зал, бібліотека, що переймає на себе функції коворкінг центру. Тут постійно проходять різноманітні заходи: перегляд мультфільмів для дітей, серія ігор «Мафія» (розігрується «Кубок Старости»), для спільного відпочинку збираються літні люди в рамках об΄єднаного товариства «Софія» тощо. «Вперше за багато років в селі почали проводитися громадські свята, активною стала місцева молодь. Обрано три пріоритетні напрямки розвитку: активізація населення, розвиток інфраструктури та залучення інвестицій на наші території. Ми завжди тримаємо руку на пульсі життя і так буде завжди» - підкреслив староста Пінчук Андрій.

Наступна цікава станція нашої подорожі – Новоолександрівська ОТГ, за два роки існування якої близько 12 тисяч місцевих жителів відчули кардинальні зміни у своєму житті. Інфраструктурна субвенція з держбюджету, підтримка обласної влади та значно збільшений місцевий бюджет дозволили громаді вирішити чимало наболілих питань утримання об’єктів соціальної сфери, відремонтувати дороги, встановити вуличне освітлення. Новоолександрівський сільський голова Олександр Візір детально розповів гостям про дворічний досвід розвитку сіл громади, про ті можливості, які відкрила перед ОТГ децентралізація, відповів на численні запитання.

Журналісти відвідали ЦНАП, що сьогодні надає 103 послуги, Новолександрівську школу з двома лінгафонними кабінетами, електронним обладнанням кабінетів хімії та фізики, спортивним майданчиком зі штучним покриттям, ігровими майданчиками та полосою перешкод, де повною ходою триває підготовка до новорічних свят. Олександр Візір розповів, що на свято Святого Миколая усі 610 дітей громади за рахунок місцевого бюджету побувають на новорічних виставах театрів Дніпра, а учні молодших класів отримають ще й солодкі подарунки.

Гості також побували у селі Старі Кодаки, відвідали сторічну місцеву школу, будинок культури та спортивний клуб «Штурм».

- На Дніпропетровщині дуже багато громад, у яких можна і треба переймати досвід. Ми вітаємо журналістів, представників об’єднаних і необ’єднаних громад з усієї України на нашій землі, адже наш досвід та визнання успіхів нашої області рейтингами Мінрегіону України свідчить, що децентралізація не лише можлива, а й необхідна для розвитку країни і кожної її громади, - зазначила директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна.

        Прес-тур завершився на позитивній ноті. На власні очі представники ЗМІ Миколаєва та області переконалися в результативності реформи децентралізації. Сподіваємося, що й Миколаївщина найбличим часом матиме такі ж результативні показники, як і наші сусіди, об΄єднаних громад стане набагато більше та кожен мешканець отримає покращені комфортні умови для життя на своїй території.


Відео

Прочитано 691 разів